Illinois Capacitor 478LBB100M2EF
478LBB100M2EF picture photo
Mfg. Part Number
478LBB100M2EF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
478LBB100M2EF.pdf
Availability of 478LBB100M2EF
QUANTITY
478LBB100M2EF Order Process
Ship out your order
Specifications of 478LBB100M2EF
Internal Part NumberEIS-478LBB100M2EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)52.91 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)478LBB100M2EF
Related Links478LBB, 478LBB100M2EF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
478LBB100M2EF Details Description
Related parts for 478LBB100M2EF
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CORD 18AWG 2COND SPT-2 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR DIFF/REF 0.3M LT ON NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf