Illinois Capacitor 478TMA050M
478TMA050M picture photo
Mfg. Part Number
478TMA050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
478TMA050M.pdf
Availability of 478TMA050M
QUANTITY
478TMA050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 478TMA050M
Internal Part NumberEIS-478TMA050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTMA
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.866" Dia x 2.010" L (22.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)478TMA050M
Related Links478TM, 478TMA050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
478TMA050M Details Description
Related parts for 478TMA050M
CONN HEADER 6POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 350VAC 2AG datasheet.pdf
DATAMATE L-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 OTG 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf