Illinois Capacitor 478TMA050M
478TMA050M picture photo
Mfg. Part Number
478TMA050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
478TMA050M.pdf
Availability of 478TMA050M
QUANTITY
478TMA050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 478TMA050M
Internal Part NumberEIS-478TMA050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTMA
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.866" Dia x 2.010" L (22.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)478TMA050M
Related Links478TM, 478TMA050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
478TMA050M Details Description
Related parts for 478TMA050M
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 12A TO-220 datasheet.pdf
IC CLK MULT JITTER ATTEN 100TQFP datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RPS11I datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf