| Internal Part Number | EIS-47ADP4R6M1RT | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 47A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | Mom-Off-Mom | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Concave (Standard V) | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 15.24mm x 12.70mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 47ADP4R6M1RT | |
| Related Links | 47ADP4, 47ADP4R6M1RT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 0510211100 | CONN HOUSING 11POS 1.25MM | datasheet.pdf | |