| Internal Part Number | EIS-47ASP1R1M7QT | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 47A | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Vertical | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 47ASP1R1M7QT | |
| Related Links | 47ASP1, 47ASP1R1M7QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 415-0054-060 | CABLE BNC/BNC 60" RG-58 | datasheet.pdf | |