Grayhill, Inc. 47ASP2J1V2QT
47ASP2J1V2QT picture photo
Mfg. Part Number
47ASP2J1V2QT
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
47ASP2J1V2QT.pdf
Availability of 47ASP2J1V2QT
QUANTITY
47ASP2J1V2QT Order Process
Ship out your order
Specifications of 47ASP2J1V2QT
Internal Part NumberEIS-47ASP2J1V2QT
FamilyRocker Switches
Series47A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47ASP2J1V2QT
Related Links47ASP2, 47ASP2J1V2QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
47ASP2J1V2QT Details Description
Related parts for 47ASP2J1V2QT
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
EXTENDER SLEEVE SET datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf