Grayhill, Inc. 47BWDP4R1M1RT
47BWDP4R1M1RT picture photo
Mfg. Part Number
47BWDP4R1M1RT
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
47BWDP4R1M1RT.pdf
Availability of 47BWDP4R1M1RT
QUANTITY
47BWDP4R1M1RT Order Process
Ship out your order
Specifications of 47BWDP4R1M1RT
Internal Part NumberEIS-47BWDP4R1M1RT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series47B
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47BWDP4R1M1RT
Related Links47BWDP, 47BWDP4R1M1RT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
47BWDP4R1M1RT Details Description
Related parts for 47BWDP4R1M1RT
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 122X108MM 115VAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TRANSISTOR PNP 45V 100MA SOT883 datasheet.pdf
RES SMD 122 OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf