Vishay Semiconductor/Diodes Division 47CTQ020
47CTQ020 picture photo
Mfg. Part Number
47CTQ020
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB
Datasheet Download
47CTQ020.pdf
Availability of 47CTQ020
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
47CTQ020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 47CTQ020
Internal Part NumberEIS-47CTQ020
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 20V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47CTQ020
Related Links47CT, 47CTQ020 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
47CTQ020 Details Description
Related parts for 47CTQ020
IC DRIVER HALF BRIDGE HV 20SOIC datasheet.pdf
CONN SLEEVE TUBE END (2)16AWG datasheet.pdf
TWEEZER POINT ULTRA FINE 4.53" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 78.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
HD DSUB 78P MA DE CABLE ASSY 1M datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4.6MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf