Bourns Inc. 4816P-1-120
4816P-1-120 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-120
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-120.pdf
Availability of 4816P-1-120
QUANTITY
4816P-1-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-120
Internal Part NumberEIS-4816P-1-120
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-120
Related Links4816P, 4816P-1-120 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-120 Details Description
Related parts for 4816P-1-120
JUMPER-H1502TR/A3048W/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN 3 WAY SPLICE 18-22 AWG datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf