Bourns Inc. 4816P-1-120
4816P-1-120 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-120
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-120.pdf
Availability of 4816P-1-120
QUANTITY
4816P-1-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-120
Internal Part NumberEIS-4816P-1-120
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-120
Related Links4816P, 4816P-1-120 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-120 Details Description
Related parts for 4816P-1-120
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V R2H 1206 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 210MA 5W datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TL8012-S1, W/KEY, 220VAC, PTR datasheet.pdf
MICRO 100C P 10" YEL JACKP NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf