Bourns Inc. 4816P-1-180LF
4816P-1-180LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-180LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 18 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-180LF.pdf
Availability of 4816P-1-180LF
QUANTITY
4816P-1-180LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-180LF
Internal Part NumberEIS-4816P-1-180LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-180LF
Related Links4816P-, 4816P-1-180LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-180LF Details Description
Related parts for 4816P-1-180LF
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 85A TO-264 datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf