Bourns Inc. 4816P-1-561LF
4816P-1-561LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-561LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-561LF.pdf
Availability of 4816P-1-561LF
QUANTITY
4816P-1-561LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-561LF
Internal Part NumberEIS-4816P-1-561LF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-561LF
Related Links4816P-, 4816P-1-561LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-561LF Details Description
Related parts for 4816P-1-561LF
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf