Bourns Inc. 4816P-1-750
4816P-1-750 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-1-750
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-1-750.pdf
Availability of 4816P-1-750
QUANTITY
4816P-1-750 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-1-750
Internal Part NumberEIS-4816P-1-750
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-1-750
Related Links4816P, 4816P-1-750 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-1-750 Details Description
Related parts for 4816P-1-750
IC DAC CMOS QUAD 8BIT 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 16W 2512 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf