Bourns Inc. 4816P-2-272LF
4816P-2-272LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-272LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-272LF.pdf
Availability of 4816P-2-272LF
QUANTITY
4816P-2-272LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-272LF
Internal Part NumberEIS-4816P-2-272LF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-272LF
Related Links4816P-, 4816P-2-272LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-272LF Details Description
Related parts for 4816P-2-272LF
SWITCH TOGGLE DPST 5A 125V datasheet.pdf
IC MPU SUPER 3.075V SOT23-6 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 66.5OHM 1% AXL datasheet.pdf
BOARD EVAL COMPLETE INVERTER datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 2X3 VERT BRKWAY AU datasheet.pdf
CONN SPRING 72POS DUAL SMD datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX/LX-SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf