Bourns Inc. 4816P-2-474LF
4816P-2-474LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-2-474LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 470K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-2-474LF.pdf
Availability of 4816P-2-474LF
QUANTITY
4816P-2-474LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-2-474LF
Internal Part NumberEIS-4816P-2-474LF
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-2-474LF
Related Links4816P-, 4816P-2-474LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-2-474LF Details Description
Related parts for 4816P-2-474LF
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf