Bourns Inc. 4816P-3-391/391
4816P-3-391/391 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-3-391/391
Brief Description
RES NTWRK 28 RES 390 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-3-391/391.pdf
Availability of 4816P-3-391/391
QUANTITY
4816P-3-391/391 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-3-391/391
Internal Part NumberEIS-4816P-3-391/391
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeDual Terminator
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Number of Resistors28
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-3-391/391
Related Links4816P-3, 4816P-3-391/391 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-3-391/391 Details Description
Related parts for 4816P-3-391/391
RES 17.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC P600 datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf