Bourns Inc. 4816P-4-103
4816P-4-103 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-4-103
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-4-103.pdf
Availability of 4816P-4-103
QUANTITY
4816P-4-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-4-103
Internal Part NumberEIS-4816P-4-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package2,000
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-4-103
Related Links4816P, 4816P-4-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-4-103 Details Description
Related parts for 4816P-4-103
IC 16BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KWIK-CHG DESIGNATION STRIPS DBL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 80POS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
IC BUFF HEX SCHM TRG 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH LATCHING 3 W/LED ALMOND datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 9 POSN datasheet.pdf