Bourns Inc. 4816P-T01-121
4816P-T01-121 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-121
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-121.pdf
Availability of 4816P-T01-121
QUANTITY
4816P-T01-121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-121
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-121
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-121
Related Links4816P-, 4816P-T01-121 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-121 Details Description
Related parts for 4816P-T01-121
JUMPER-H1502TR/A3049B/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 4B 10TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W MELF datasheet.pdf
POWER SUPPLY HOTSWAP 90-245V datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 16DIP datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf