Bourns Inc. 4816P-T01-123
4816P-T01-123 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-123
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-123.pdf
Availability of 4816P-T01-123
QUANTITY
4816P-T01-123 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-123
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-123
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-123
Related Links4816P-, 4816P-T01-123 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-123 Details Description
Related parts for 4816P-T01-123
FIXED IND 27UH 8.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf