Bourns Inc. 4816P-T01-392
4816P-T01-392 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-392
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-392.pdf
Availability of 4816P-T01-392
QUANTITY
4816P-T01-392 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-392
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-392
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-392
Related Links4816P-, 4816P-T01-392 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-392 Details Description
Related parts for 4816P-T01-392
FERRULE WIRE UNINS 14AWG 1000PC datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADJUSTING WHEEL - INCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 340MA 720 MOHM datasheet.pdf