Bourns Inc. 4816P-T02-273LF
4816P-T02-273LF picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T02-273LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T02-273LF.pdf
Availability of 4816P-T02-273LF
QUANTITY
4816P-T02-273LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T02-273LF
Internal Part NumberEIS-4816P-T02-273LF
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)