Bourns Inc. 4818P-1-102
4818P-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
4818P-1-102
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 18SOIC
Datasheet Download
4818P-1-102.pdf
Availability of 4818P-1-102
QUANTITY
4818P-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4818P-1-102
Internal Part NumberEIS-4818P-1-102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±2%
Number of Resistors9
Number of Pins18
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case18-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package18-SOM
Size / Dimension0.490" L x 0.220" W (12.45mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4818P-1-102
Related Links4818P, 4818P-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4818P-1-102 Details Description
Related parts for 4818P-1-102
Connector Header, Bottom Entry 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC POWER MANAGE CELL 12-TQFN datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 8W8 HSG datasheet.pdf
KEYBOARD 63KEY VANDAL RESIST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
33 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
LPA TOP5.08/03/90 3.2SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN BLINDNG CAP JACK W/CBL CLIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf