Bourns Inc. 4818P-1-102
4818P-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
4818P-1-102
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 18SOIC
Datasheet Download
4818P-1-102.pdf
Availability of 4818P-1-102
QUANTITY
4818P-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4818P-1-102
Internal Part NumberEIS-4818P-1-102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±2%
Number of Resistors9
Number of Pins18
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case18-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package18-SOM
Size / Dimension0.490" L x 0.220" W (12.45mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4818P-1-102
Related Links4818P, 4818P-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4818P-1-102 Details Description
Related parts for 4818P-1-102
POLYSWITCH 1.9A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C/SMBUS 8SO datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 24.734MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
36 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf