Bourns Inc. 4820P-T02-513
4820P-T02-513 picture photo
Mfg. Part Number
4820P-T02-513
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 51K OHM 20SOIC
Datasheet Download
4820P-T02-513.pdf
Availability of 4820P-T02-513
QUANTITY
4820P-T02-513 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4820P-T02-513
Internal Part NumberEIS-4820P-T02-513
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package40
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package20-SOM
Size / Dimension0.540" L x 0.220" W (13.72mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)