E-T-A 483-96-TC-K14-7.5A
483-96-TC-K14-7.5A picture photo
Mfg. Part Number
483-96-TC-K14-7.5A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC
Datasheet Download
483-96-TC-K14-7.5A.pdf
Availability of 483-96-TC-K14-7.5A
QUANTITY
483-96-TC-K14-7.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of 483-96-TC-K14-7.5A
Internal Part NumberEIS-483-96-TC-K14-7.5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series483
Breaker TypeThermal
Current Rating7.5A
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush-Pull Plunger
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)483-96-TC-K14-7.5A
Related Links483-96-TC, 483-96-TC-K14-7.5A Datasheet, E-T-A Distributor
483-96-TC-K14-7.5A Details Description
Related parts for 483-96-TC-K14-7.5A
FLEX CABLE - AFG13A/AF13/AFE13T datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 270 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf