Honeywell Sensing and Productivity Solutions 485000M8911
485000M8911 picture photo
Mfg. Part Number
485000M8911
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
485000M8911.pdf
Availability of 485000M8911
QUANTITY
485000M8911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 485000M8911
Internal Part NumberEIS-485000M8911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series485
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)485000M8911
Related Links48500, 485000M8911 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
485000M8911 Details Description
Related parts for 485000M8911
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 5/8" datasheet.pdf
FAN IMP MTR 133X91MM DD523612K1A datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC PLD 25NS 28PLCC datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf