| Internal Part Number | EIS-48ASSP1S1M2RT | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | 48A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Contact Timing | Not Specified | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 5.08mm | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Gold | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon | |
| Switch Travel | 2.16mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |