Bel Fuse Inc. 48IMR40-1515-2
48IMR40-1515-2 picture photo
Mfg. Part Number
48IMR40-1515-2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT +/-15V 2A 0.5A
Datasheet Download
48IMR40-1515-2.pdf
Availability of 48IMR40-1515-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
48IMR40-1515-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 48IMR40-1515-2
Internal Part NumberEIS-48IMR40-1515-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIMR40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension3.94" L x 2.75" W x 0.90" H (100.0mm x 70.0mm x 23.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max38W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48IMR40-1515-2
Related Links48IMR40, 48IMR40-1515-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
48IMR40-1515-2 Details Description
Related parts for 48IMR40-1515-2
DIODE ZENER 6.8V 200MW MINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 65MA 11.8 OHM datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
D4NL-1DFA-BS datasheet.pdf
CB BTS SS 28 ASY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf