Bel Fuse Inc. 48IMR6-12-2
48IMR6-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
48IMR6-12-2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 0.5A
Datasheet Download
48IMR6-12-2.pdf
Availability of 48IMR6-12-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
48IMR6-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 48IMR6-12-2
Internal Part NumberEIS-48IMR6-12-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIMR
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation500V
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.48" H (50.8mm x 50.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48IMR6-12-2
Related Links48IMR, 48IMR6-12-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
48IMR6-12-2 Details Description
Related parts for 48IMR6-12-2
CONVERTER DC/DC 5V 33W OUT SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 29POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf