Bel Fuse Inc. 48IMS25-2.5-9GZ
48IMS25-2.5-9GZ picture photo
Mfg. Part Number
48IMS25-2.5-9GZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 2.5V 6A
Datasheet Download
48IMS25-2.5-9GZ.pdf
Availability of 48IMS25-2.5-9GZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
48IMS25-2.5-9GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of 48IMS25-2.5-9GZ
Internal Part NumberEIS-48IMS25-2.5-9GZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMS25
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)32V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case17-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.62" W x 0.32" H (50.8mm x 41.2mm x 8.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)48IMS25-2.5-9GZ
Related Links48IMS25, 48IMS25-2.5-9GZ Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
48IMS25-2.5-9GZ Details Description
Related parts for 48IMS25-2.5-9GZ
JFET P-CH 20MA 150MW SMINI3P datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 20MA SOT89-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS 35DEG T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 70POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220F datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP-FA datasheet.pdf