API Delevan 4922R-20J
4922R-20J picture photo
Mfg. Part Number
4922R-20J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.12A 315 MOHM
Datasheet Download
4922R-20J.pdf
Availability of 4922R-20J
QUANTITY
4922R-20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4922R-20J
Internal Part NumberEIS-4922R-20J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4922R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating1.12A
Current - Saturation1.12A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)315 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4922R-20J
Related Links4922, 4922R-20J Datasheet, API Delevan Distributor
4922R-20J Details Description
Related parts for 4922R-20J
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 800MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf