Pomona Electronics 4964-SS-120
4964-SS-120 picture photo
Mfg. Part Number
4964-SS-120
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE BNC MALE LOW NOISE 120"
Datasheet Download
4964-SS-120.pdf
Availability of 4964-SS-120
QUANTITY
4964-SS-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4964-SS-120
Internal Part NumberEIS-4964-SS-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information4964-SS-120 RoHS Cert
Standard Package2
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
GenderMale to Male
StyleBNC to BNC
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorBNC Male Plug
Length120" (3.05m) 10'
Cable TypeRG-58
Impedance50 Ohm
Frequency - Max10kHz
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4964-SS-120
Related Links4964-, 4964-SS-120 Datasheet, Pomona Electronics Distributor
4964-SS-120 Details Description
Related parts for 4964-SS-120
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SMD datasheet.pdf
TXRX RS-232 250KBPS 1X1 16TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
16 PIN CONTACT CONNECTOR datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM R6 datasheet.pdf
IC AMP DGTL INPUT DHT WLP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT SPI SERIAL 8USON datasheet.pdf
IC PROCESSOR DUAL CORE datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf