Pomona Electronics 4964-SS-120
4964-SS-120 picture photo
Mfg. Part Number
4964-SS-120
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE BNC MALE LOW NOISE 120"
Datasheet Download
4964-SS-120.pdf
Availability of 4964-SS-120
QUANTITY
4964-SS-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4964-SS-120
Internal Part NumberEIS-4964-SS-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information4964-SS-120 RoHS Cert
Standard Package2
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
GenderMale to Male
StyleBNC to BNC
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorBNC Male Plug
Length120" (3.05m) 10'
Cable TypeRG-58
Impedance50 Ohm
Frequency - Max10kHz
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4964-SS-120
Related Links4964-, 4964-SS-120 Datasheet, Pomona Electronics Distributor
4964-SS-120 Details Description
Related parts for 4964-SS-120
RES 2.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 64POS 2ROW R/A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 2POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 9MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf