Pomona Electronics 4964-SS-48
4964-SS-48 picture photo
Mfg. Part Number
4964-SS-48
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE BNC MALE LOW NOISE 48"
Datasheet Download
4964-SS-48.pdf
Availability of 4964-SS-48
QUANTITY
4964-SS-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4964-SS-48
Internal Part NumberEIS-4964-SS-48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information4964-SS-48 RoHS Cert
Standard Package2
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
GenderMale to Male
StyleBNC to BNC
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorBNC Male Plug
Length48.0" (1219.2mm)
Cable TypeRG-58
Impedance50 Ohm
Frequency - Max10kHz
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4964-SS-48
Related Links4964-, 4964-SS-48 Datasheet, Pomona Electronics Distributor
4964-SS-48 Details Description
Related parts for 4964-SS-48
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 24V 6.5A datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
IC PWR AMP 0.0-1GHZ 12W 32SMD datasheet.pdf