Preci-Dip 499-V3-204-10-009101
499-V3-204-10-009101 picture photo
Mfg. Part Number
499-V3-204-10-009101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
499-V3-204-10-009101.pdf
Availability of 499-V3-204-10-009101
QUANTITY
499-V3-204-10-009101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 499-V3-204-10-009101
Internal Part NumberEIS-499-V3-204-10-009101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package1,600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series499
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)499-V3-204-10-009101
Related Links499-V3-204, 499-V3-204-10-009101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
499-V3-204-10-009101 Details Description
Related parts for 499-V3-204-10-009101
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf