Preci-Dip 499-V3-250-10-009101
499-V3-250-10-009101 picture photo
Mfg. Part Number
499-V3-250-10-009101
Brief Description
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
499-V3-250-10-009101.pdf
Availability of 499-V3-250-10-009101
QUANTITY
499-V3-250-10-009101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 499-V3-250-10-009101
Internal Part NumberEIS-499-V3-250-10-009101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package128
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)499-V3-250-10-009101
Related Links499-V3-250, 499-V3-250-10-009101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
499-V3-250-10-009101 Details Description
Related parts for 499-V3-250-10-009101
CONN HEADER RT/A .100 11POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK HDBNC-BNC datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 2POLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 190MA 950 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 47MA 25 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf