Semtech 4EX124K1
4EX124K1 picture photo
Mfg. Part Number
4EX124K1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.12UF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
4EX124K1.pdf
Availability of 4EX124K1
QUANTITY
4EX124K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4EX124K1
Internal Part NumberEIS-4EX124K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.600" L x 0.375" W (15.30mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4EX124K1
Related Links4EX1, 4EX124K1 Datasheet, Semtech Distributor
4EX124K1 Details Description
Related parts for 4EX124K1
RES SMD 9.09K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SSOP datasheet.pdf
ADS62P15EVM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.5MM datasheet.pdf
HDM BACKPLANE MODULE 144CKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf