Semtech 4EX222K5
4EX222K5 picture photo
Mfg. Part Number
4EX222K5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 5KV X7R RADIAL
Datasheet Download
4EX222K5.pdf
Availability of 4EX222K5
QUANTITY
4EX222K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4EX222K5
Internal Part NumberEIS-4EX222K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.600" L x 0.375" W (15.30mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4EX222K5
Related Links4EX2, 4EX222K5 Datasheet, Semtech Distributor
4EX222K5 Details Description
Related parts for 4EX222K5
CAP FILM 2200PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf