Semtech 4EX333K2
4EX333K2 picture photo
Mfg. Part Number
4EX333K2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 2KV X7R RADIAL
Datasheet Download
4EX333K2.pdf
Availability of 4EX333K2
QUANTITY
4EX333K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4EX333K2
Internal Part NumberEIS-4EX333K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.600" L x 0.375" W (15.30mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4EX333K2
Related Links4EX3, 4EX333K2 Datasheet, Semtech Distributor
4EX333K2 Details Description
Related parts for 4EX333K2
CONN RCPT .100" 36POS DL 30GOLD datasheet.pdf
IC XA MCU 16BIT ROMLESS 68-PLCC datasheet.pdf
IC LINE RECEIVER QUAD 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .13W STER AB 16TQFN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2754 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf