Semtech 4EX472K5
4EX472K5 picture photo
Mfg. Part Number
4EX472K5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 5KV X7R RADIAL
Datasheet Download
4EX472K5.pdf
Availability of 4EX472K5
QUANTITY
4EX472K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4EX472K5
Internal Part NumberEIS-4EX472K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.600" L x 0.375" W (15.30mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4EX472K5
Related Links4EX4, 4EX472K5 Datasheet, Semtech Distributor
4EX472K5 Details Description
Related parts for 4EX472K5
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 3MM datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 8 3.3V 32-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1MM PCB datasheet.pdf