Panasonic Electronic Components 4SEP1200M+T
4SEP1200M+T picture photo
Mfg. Part Number
4SEP1200M+T
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
4SEP1200M+T.pdf
Availability of 4SEP1200M+T
QUANTITY
4SEP1200M+T Order Process
Ship out your order
Specifications of 4SEP1200M+T
Internal Part NumberEIS-4SEP1200M+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.44A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4SEP1200M+T
Related Links4SEP1, 4SEP1200M+T Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
4SEP1200M+T Details Description
Related parts for 4SEP1200M+T
TERM RING TUBE N INS 3/0AWG 1/2 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RING TONGUE OFFSET 14-12AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 8.5MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE 10M datasheet.pdf