Panasonic Electronic Components 4SVP680M
4SVP680M picture photo
Mfg. Part Number
4SVP680M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
4SVP680M.pdf
Availability of 4SVP680M
QUANTITY
4SVP680M Order Process
Ship out your order
Specifications of 4SVP680M
Internal Part NumberEIS-4SVP680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4SVP680M
Related Links4SVP, 4SVP680M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
4SVP680M Details Description
Related parts for 4SVP680M
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 32QFP datasheet.pdf
CAP CER 3400PF 15KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf