Panasonic Electronic Components 4SVPC1200M
4SVPC1200M picture photo
Mfg. Part Number
4SVPC1200M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
4SVPC1200M.pdf
Availability of 4SVPC1200M
QUANTITY
4SVPC1200M Order Process
Ship out your order
Specifications of 4SVPC1200M
Internal Part NumberEIS-4SVPC1200M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4SVPC1200M
Related Links4SVPC, 4SVPC1200M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
4SVPC1200M Details Description
Related parts for 4SVPC1200M
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 18POS 2MM datasheet.pdf
Crystal 120.8475kHz 100ppm 11pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V 28TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK W/ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf