Panasonic Electronic Components 4TPE470ML
4TPE470ML picture photo
Mfg. Part Number
4TPE470ML
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917
Datasheet Download
4TPE470ML.pdf
Availability of 4TPE470ML
QUANTITY
4TPE470ML Order Process
Ship out your order
Specifications of 4TPE470ML
Internal Part NumberEIS-4TPE470ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD3L
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4TPE470ML
Related Links4TPE, 4TPE470ML Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
4TPE470ML Details Description
Related parts for 4TPE470ML
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC ASYNC BIN 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/19/180F SN BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf