| Internal Part Number | EIS-5-1245-1.5S | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Tape Type | Copper Foil | |
| Adhesive | Acrylic | |
| Backing, Carrier | Copper Foil | |
| Thickness | 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm) | |
| Thickness - Adhesive | - | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | - | |
| Width | 1.50" (38.10mm) | |
| Length | 1.50" (38.10mm) | |
| Color | Amber | |
| Usage | EMI Shielding | |
| Temperature Range | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 5-1245-1.5S | |
| Related Links | 5-124, 5-1245-1.5S Datasheet, 3M Distributor | |
 | 1785890000 | TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS OR | datasheet.pdf | |