Littelfuse 5.0SMDJ150CA-T7
5.0SMDJ150CA-T7 picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMDJ150CA-T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMD
Datasheet Download
5.0SMDJ150CA-T7.pdf
Availability of 5.0SMDJ150CA-T7
QUANTITY
5.0SMDJ150CA-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMDJ150CA-T7
Internal Part NumberEIS-5.0SMDJ150CA-T7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5.0SMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMDJ150CA-T7
Related Links5.0SMDJ, 5.0SMDJ150CA-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
5.0SMDJ150CA-T7 Details Description
Related parts for 5.0SMDJ150CA-T7
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 75W datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
BUTT SPLICE / PVC INSULATED datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS ARRAY 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf