Littelfuse 5.0SMDJ170CA-T7
5.0SMDJ170CA-T7 picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMDJ170CA-T7
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMD
Datasheet Download
5.0SMDJ170CA-T7.pdf
Availability of 5.0SMDJ170CA-T7
QUANTITY
5.0SMDJ170CA-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMDJ170CA-T7
Internal Part NumberEIS-5.0SMDJ170CA-T7
Standard Package500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMDJ170CA-T7
Related Links5.0SMDJ, 5.0SMDJ170CA-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
5.0SMDJ170CA-T7 Details Description
Related parts for 5.0SMDJ170CA-T7
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 18MM 9.37" datasheet.pdf