Littelfuse 5.0SMDJ54A
5.0SMDJ54A picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMDJ54A
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMD
Datasheet Download
5.0SMDJ54A.pdf
Availability of 5.0SMDJ54A
QUANTITY
5.0SMDJ54A Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMDJ54A
Internal Part NumberEIS-5.0SMDJ54A
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMDJ54A
Related Links5.0SM, 5.0SMDJ54A Datasheet, Littelfuse Distributor
5.0SMDJ54A Details Description
Related parts for 5.0SMDJ54A
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 24-DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA TIN datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2X4P LOCK-CLIP GEH datasheet.pdf
14A 5LEAD TO-263 NON INVERTING datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM GRN 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.2A 249 MOHM datasheet.pdf