Everlight Electronics Co Ltd 50-215BUMC/353777B/TR8
50-215BUMC/353777B/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
50-215BUMC/353777B/TR8
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED WHITE CLEAR 2SMD
Datasheet Download
50-215BUMC/353777B/TR8.pdf
Availability of 50-215BUMC/353777B/TR8
QUANTITY
50-215BUMC/353777B/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50-215BUMC/353777B/TR8
Internal Part NumberEIS-50-215BUMC/353777B/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite
Lens ColorYellow
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1925mcd
Lens Style/SizeOval with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device PackageTop View LED
Size / Dimension3.00mm L x 1.40mm W
Height (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50-215BUMC/353777B/TR8
Related Links50-215BUMC/, 50-215BUMC/353777B/TR8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
50-215BUMC/353777B/TR8 Details Description
Related parts for 50-215BUMC/353777B/TR8
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
REMOVABLE FLANGE datasheet.pdf
IC FET LDMOS 30V 0.6A 79A-PKG datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/8-48" datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf