Aries Electronics, Inc. 50-9518-10H
50-9518-10H picture photo
Mfg. Part Number
50-9518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD
Datasheet Download
50-9518-10H.pdf
Availability of 50-9518-10H
QUANTITY
50-9518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 50-9518-10H
Internal Part NumberEIS-50-9518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)50 (2 x 25)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50-9518-10H
Related Links50-95, 50-9518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
50-9518-10H Details Description
Related parts for 50-9518-10H
CAP FILM 0.018UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN JACK MOD INSERT W/4OPENINGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLK 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf